Recenze na nové lepidlo XIOM Energy!

Tentokrát od Romana Žydyka, našeho nového a snad stálého recenzenta materiálů!
 
Ahoj, posílám recenzi na Xiom Energy!
 
Lepidlo Xiom Energy jsem zakoupil krátce po jeho vydání na trhu z několika důvodů.
Jednak mi už docházelo moje původní lepidlo, jednak se výrobce dušoval, že se jedná o opravdu jiné lepidlo a také protože se od uživatelů skutečně ozývaly pozitivní ohlasy. Lepidlo Energy je tedy vyrobeno bez škodlivých látek na bázi latexu. Má nabízet zlepšení herních vlastností podobně jako za éry lepení vulkánem - tedy čím více lepidla, tím větší rozdíl.
 
Zaběhl jsem si tedy do obchodu rovnou pro 200ml láhev a doma hned nalepil oblíbené Tibhar Evolution MX-S max na FH a to samé jen 1.9-2.0 na BH.
 
Design láhve je jednoduchý, ale funkční - podstava ve tvaru oválu vytažena do výšky, spíše tedy placatá. Toto velmi oceňuji narozdíl od kulatých lahví, ze kterých se občas lepidlo špatně dostává ven. Hrdlo je velké s pohodlným uzávěrem proti vniknutí vzduchu a tím pádem zasychání lepidla. Bohužel k lepidlu nejsou dodávány žádné houbičky pro lepení, musíte si tedy bud pořídit lepící sadu zvlášť nebo použít jiné alternativy. Ze začátku lepidlo nejevilo žádný zápach a bylo střední konzistence (asi jako u ostatních běžných lepidel), tedy ani moc husté ani moc řídké.
 
Lepil jsem 2 vrstvy na potah a 2 na dřevo. Doba schnutí lepidla byla lehce nadprůměrná - cca 20 min (při teplotě cca 18 stupňů), dá se ovšem urychlit za použití fénu, případně při umístění ke zdroji tepla. Při prvotním hraní potah hrál jak jsem byl zvyklý, tedy žádné markantní změny vlastností (možná to ale bylo zkresleno zcela novými potahy). Nicméně jsem čekal, že po 3 měsících hraní s těmito potahy, je budu muset vyměnit za nové, ale k mému překvapení - nemusel jsem. Potahy sice po vizuální stránce vykazují známky opotřebení, nicméně potahy stále hrají výborně se spoustou dynamiky a rotace. Tuto skutečnost mi potvrdil i trenér, který s Tibhar Evolution MX-S dlouhodobě hraje a při vyzkoušení mých ohraných potahů byl unešený. Hned padla otázka, čím že jsem to lepil a že si ho bude muset pořídit také, jelikož tyto potahy při použití jiných lepidel musel touto dobou už vyměnit za nové.
 
 
Fota mých ohraných potahů Evolution MX-S... kdyby náhodou.. Abyste viděli, že jsou potahy opravdu ohrané a nemysleli si , že se mi 3 měsíce válely doma nehrané a pak píšu, ze fungují jako nové ????
  
49759190_342549573006334_7275822500917805056_n
49660100_284822422157445_1004556184398594048_n
 
Pro příští lepení bych již ale každopádně u takovýchto potahů použil jenom 1 vrstvu na potah a 1 na dřevo pro vyšší pocit jistoty a kontroly, dynamiky potah nabízí dostatek i tak.
Tvrzení výrobce, tedy, že pro znásobení efektu je třeba použít více lepidla, je relevantní.
 
Co se týče velikosti potahů při přelepování, musím konstatovat, že s Xiom Energy se potahy nesmrskávají ani neroztahují jako tomu je u některých jiných lepidel.
 
Pro shrnutí:
 
Silné stránky: 
  • skutečný účinek pro zachování, příp. zvýšení dynamiky a rotace potahu *
  • střední konzistence;
  • funkční design láhve;
  • potahy nemění lepením svou velikost;
  • lepidlo drží pevně, ale zároveň se dá potah z prkna v pořádku sundat.
Slabé stránky: 
  • absence lepící sady;
  • pro někoho cena;
  • po několika týdnech se začne uvolňovat zápach amoniaku;
  • nadprůměrná doba schnutí.
Romanovi za recenzi moc děkujeme a těšíme na další spolupráci!
 
IMG_1040