Od čtvrtka 30. června do neděle 17. července 2022 budeme mít dovolenou - zavřeno. Poslední balíčky budou odeslány ve středu 29. června 2022, a to k objednávkám vytvořených do 12 hodin dopoledne. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám vydařené léto.

Recenze na potah XIOM Vega X od Ondřeje Horáka!

Testován černý potah v síle houby 2,0. Nalepeno na tuhém kompozitním prknu andro Treiber FO OFF/S, klasicky lepidlem TSP Bio Fix.

Jako novinku pro rok 2020, která byla anoncována a představena už koncem roku 2019, se podíváme na potah nesoucí název Xiom Vega X. Ono X zde nestojí pro záhadnost, ale ve smyslu římské číslice 10. Proč 10? Tento potah je vydáván k oslavě 10. výročí od spuštění prodeje série Vega a vydání jednoho z nejúspěšnějších a nejprodávanějších potahů Xiomu, tedy potahu Vega PRO. Spoustě lidem jistě bude Vega PRO i nadále sedět, ale intencí pro vytvoření nové Vegy X bylo reagovat na změny, které se v posledních 10 letech na poli stolního tenisu udály. Především jde tedy snahu reagovat na přechod na plastové míče.

Potah spadá do ESN produkce, je tedy vyrobený v Německu. Balení celkem jednoduché, jen otvírací papírový obal, u kterého nejde nezmínit moc hezkou duhovou barvu symbolu X skrývajícím se za Véčkem typickým pro celou sérii. Celý čtverec má váhu 72 gramů, potah působí v ruce středně tuhým dojmem. Iksko disponuje černočernou houbou o tvrdosti 47,5°. Houba má drobné, okem sotva viditelné póry. Vrchní guma je až překvapivě lesklá, není přilnavá ale na dotyk ruky i míče má naprosto skvělý grip.  Na obalu (a v houbě samotné) nalezneme technologie Elasto Futura, Cycloid a Carbo Sponge...

Při hře se celkově naplnila má očekávání a nijak mě potah vysloveně nezaskočil. Přímá hra je kontrolovatelná, předvídatelná. Na celkem rychlém, kompozitním prkně mi potah přišel hodně dynamický, rychlost byla vyšší, ale dala se celkem snadno kočírovat. Z větší dálky a při větším silovém záběru se letová křivka zploštila a míče neměly problém s doletem. Velká devíza potahu je spinovost vrchní gumy. Ta se mi jak pocitem při hře, tak i při běžném doteku zdá naprosto jiná od mých předchozích zkušeností s Xiomem (jak některé modely ze série Vega, tak i Omega VII). Ač guma nepůsobí měkce ani lepivě, tak má opravdu šílený a pro mě zatím u Xiomu nevídaný záběr. Otvírací topspin (do čopu) se hrál skutečně snadno. Člověk cítí, že ho v tomto potah podrží a může se více soustředit na konkrétní umístění svého úderu. Oblouček bych označil jako střední. S potahem není problém zahrát namotaný kopec vydatný na spin stejně jako plošší agresivní powerspin.

Kdybych potahu měl dát jeden přívlastek, který mi přichází na mysl, zřejmě by to bylo slovo – agresivní. Za sebe bych pod potah volil spíše nějaké tužší, kontrolovatelné celodřevo a umístil bych ho na svou dominantní hrací stranu, kterou se snažím vytvářet tlak na soupeře. Poslední zmíněné faktory ale jistě ovlivní vlastní chuť každého z uživatelů. Tím se dostávám k tomu, kdo by měli jeho uživatelé být – potah je koncipován jako materiál pro širší veřejnost, hráče rozdílných herních úrovní. Tento předpoklad celkem sedí, doporučil bych ho spíše aktivním útočníkům, kteří mají zvládnuté základy techniky a nemají problém s pohybem.

Z mých předchozích recenzí mi potah přijde herně celkem podobný potahu TSP Super Ventus. Vysokým spinovým potenciálem se blíží i k andro Hexer Powergrip, oproti němuž má vyšší rychlost a v mých očích (a rukách) i drobně nižší kontrolu. Xiom tímto potahem chce nahrazovat (nevím, jestli pouze do míry varianty, nebo jako úplné náhrady na trhu) předchozí Vegu PRO. Tento potah měl projít optimalizací – výsledkem je podobný potah s drobně vyšší rychlostí a zároveň i o něco lepším spinovým potenciálem. Takže taková Vega PRO na steroidech. Celkově na mě Vega X působí velice pozitivním dojmem. Jde o silný, vyvážený útočný potah, který jistě najde své spokojené uživatele.   

vega_X_sheet

vega_X_pack

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení