Nabíráme síly na další sezónu, tzn. v pátek 21. června 2024 budeme mít na prodejně otevřeno 8,00-12,00. Poslední objednávky tohoto pracovního týdne budeme balit ve čtvrtek 20. června ve 12 hodin. Děkujeme za pochopení a přejeme odpočinkové léto!

Recenze na potah XIOM Vega X od Ondřeje Horáka!

Testován černý potah v síle houby 2,0. Nalepeno na tuhém kompozitním prknu andro Treiber FO OFF/S, klasicky lepidlem TSP Bio Fix.

Jako novinku pro rok 2020, která byla anoncována a představena už koncem roku 2019, se podíváme na potah nesoucí název Xiom Vega X. Ono X zde nestojí pro záhadnost, ale ve smyslu římské číslice 10. Proč 10? Tento potah je vydáván k oslavě 10. výročí od spuštění prodeje série Vega a vydání jednoho z nejúspěšnějších a nejprodávanějších potahů Xiomu, tedy potahu Vega PRO. Spoustě lidem jistě bude Vega PRO i nadále sedět, ale intencí pro vytvoření nové Vegy X bylo reagovat na změny, které se v posledních 10 letech na poli stolního tenisu udály. Především jde tedy snahu reagovat na přechod na plastové míče.

Potah spadá do ESN produkce, je tedy vyrobený v Německu. Balení celkem jednoduché, jen otvírací papírový obal, u kterého nejde nezmínit moc hezkou duhovou barvu symbolu X skrývajícím se za Véčkem typickým pro celou sérii. Celý čtverec má váhu 72 gramů, potah působí v ruce středně tuhým dojmem. Iksko disponuje černočernou houbou o tvrdosti 47,5°. Houba má drobné, okem sotva viditelné póry. Vrchní guma je až překvapivě lesklá, není přilnavá ale na dotyk ruky i míče má naprosto skvělý grip.  Na obalu (a v houbě samotné) nalezneme technologie Elasto Futura, Cycloid a Carbo Sponge...

Při hře se celkově naplnila má očekávání a nijak mě potah vysloveně nezaskočil. Přímá hra je kontrolovatelná, předvídatelná. Na celkem rychlém, kompozitním prkně mi potah přišel hodně dynamický, rychlost byla vyšší, ale dala se celkem snadno kočírovat. Z větší dálky a při větším silovém záběru se letová křivka zploštila a míče neměly problém s doletem. Velká devíza potahu je spinovost vrchní gumy. Ta se mi jak pocitem při hře, tak i při běžném doteku zdá naprosto jiná od mých předchozích zkušeností s Xiomem (jak některé modely ze série Vega, tak i Omega VII). Ač guma nepůsobí měkce ani lepivě, tak má opravdu šílený a pro mě zatím u Xiomu nevídaný záběr. Otvírací topspin (do čopu) se hrál skutečně snadno. Člověk cítí, že ho v tomto potah podrží a může se více soustředit na konkrétní umístění svého úderu. Oblouček bych označil jako střední. S potahem není problém zahrát namotaný kopec vydatný na spin stejně jako plošší agresivní powerspin.

Kdybych potahu měl dát jeden přívlastek, který mi přichází na mysl, zřejmě by to bylo slovo – agresivní. Za sebe bych pod potah volil spíše nějaké tužší, kontrolovatelné celodřevo a umístil bych ho na svou dominantní hrací stranu, kterou se snažím vytvářet tlak na soupeře. Poslední zmíněné faktory ale jistě ovlivní vlastní chuť každého z uživatelů. Tím se dostávám k tomu, kdo by měli jeho uživatelé být – potah je koncipován jako materiál pro širší veřejnost, hráče rozdílných herních úrovní. Tento předpoklad celkem sedí, doporučil bych ho spíše aktivním útočníkům, kteří mají zvládnuté základy techniky a nemají problém s pohybem.

Z mých předchozích recenzí mi potah přijde herně celkem podobný potahu TSP Super Ventus. Vysokým spinovým potenciálem se blíží i k andro Hexer Powergrip, oproti němuž má vyšší rychlost a v mých očích (a rukách) i drobně nižší kontrolu. Xiom tímto potahem chce nahrazovat (nevím, jestli pouze do míry varianty, nebo jako úplné náhrady na trhu) předchozí Vegu PRO. Tento potah měl projít optimalizací – výsledkem je podobný potah s drobně vyšší rychlostí a zároveň i o něco lepším spinovým potenciálem. Takže taková Vega PRO na steroidech. Celkově na mě Vega X působí velice pozitivním dojmem. Jde o silný, vyvážený útočný potah, který jistě najde své spokojené uživatele.   

vega_X_sheet

vega_X_pack