Recenze od Ondřeje Horáka na prkno VICTAS Koki Niwa Wood!

Na hektický prosinec 2023 jsme Ondřeje vybavili balíčkem ukrývajícím prkno VICTAS Koki Niwa Wood a dva potahy ze série VICTAS V > 15 - jak si hru užil (nebo neužil :-)), si můžete přečíst níže.

My Ondrovi za kvalitně zpracovanou recenzi děkujeme a těšíme se na spolupráci i v roce 2024.

Značka VICTAS prošla v roce 2017 redesignem své identity a výrazně zmodernizovala svůj look. Ovlivnilo to samozřejmě i portfolio produktů, stejně jako její pohlcení brandu TSP na přelomu roku 2020/2021. Produktové portfolio je tak nyní celkově dost široké, a tak by se jako sázka na jistotu mohl zdát výběr prkna z prémiové signature série. Tedy dřeva, která jsou osobně testovaná profi hráči a nesou i jejich jméno. A když se řekne VICTAS, nemůže se snad nikomu vybavit jiný hráč než Koki Niwa. Tichý, drobný a mrštný japonský útočník, který by se krom svých jiných devíz dal označit za mistra bloku. Jeho bloky, u kterých jako kdyby chtěl svému soupeři vzkázat „No a co?“, jsou legendární. Spojení se značkou navíc napomáhá dlouhodobý sponzoring japonského národního týmu, takže jsme tohoto hráče vídali výhradně v dresech této značky. Ano, vídali, protože v roce 2022 ukončil profesionální kariéru a začal šířit stolně-tenisovou vášeň po Japonsku jinými cestami.

niwa2021zennnihon1

V sérii VICTAS Koki Niwa najdeme primárně dvě prkna – jedno vyztužené syntetickými vlákny nesoucí název prostě jen Koki Niwa a jedno celodřevo označené také trefně, Koki Niwa Wood, a na tuto čistě dřevěnou variantu se dnes podíváme ve větším detailu. Nově pod jménem Koki Niwa najdeme ještě kompozitní dřevo Koki Niwa ZC s vložkou z karbonového materiálu Zexion. Všechna dřeva shodně katalogově označená štítkem OFF+.

2

Hvězdou dnešního povídání je však celodřevěná varianta Koki Niwa Wood. Sedmivrstvé celodřevo klasické konstrukce, tři širší vrstvy ve středu, jedna + jedna trochu tenčí a na povrchu pak tmavší slabá dýha dotvářející jednak krásný design, jednak cit kontaktu s míčkem. Katalog se neshodne s oficiálními stránkami Victas ohledně tloušťky a váhy prkna – katalog uvádí 5,8 mm a 87 g; oficiální stránky pak 6,5 mm a 90 g. Můj kus dává za pravdu spíše oficiálním stránkám, váha 90 g a tloušťka (měřená jen orientačně pravítkem) také sedí na 6,5 mm. Zpracování je u tohoto dřeva skutečně prémiové, hrany na přechodu ručky a čepele jsou krásně zahlazené, vše sedí a lícuje, celá plocha čepele je dokonale hladká, řekl bych, že rovnou zalakovaná, což mi přijde jako praktický nápad. Osobní pochvalu zaslouží také ST držátko, které je zploštělé a přibližuje se spíše hranatému tvaru označovanému STSQ, které se drží příjemně. Zpočátku působilo v ruce trochu kratším dojmem, ale jde o zvyk.

1

Prkno jsem na test vybavil potahy Victas ze série V>15. Červený V>15 Extra, max s váhou 71 gramů a černý V>15 Limber, 2,0 s váhou 62 gramů. Lepeno andro Free Glue po jedné vrstvě. Celková váha komba je velice příjemných 187 gramů. Už zde nutno říci, že sedmivrstvá dřeva mi často přišla zajímavá vlastnostmi, ale moje zápěstí nezvládalo jejich váhu, což zde asi díky dobrému vyvážení neplatilo.

potahy

Dle výrobce prkno pro útočnou hru u stolu, což mi je vlastní, tak hurá do toho… Rozehrání s prknem příjemné, bez nějakých větších problémů a nutnosti velké adaptace. Už v téhle fázi však musím říct, že i s potahem evropského typu v MAX houbě působí prkno tužším dojmem, ale v žádném případě ne jako OFF+ dělo. Řadil bych ho na střed klasického OFF, rychlostně na podobné úrovni jako moje andro Timber 5 OFF. Rovná hra je nepřekvapivě super, to prostě sedmivrstvá celodřeva umí. Kde mě čeká hodně pozitivní překvapení je podpora spinu. Střední oblouk při vytahování soupeřova čopu je krásně předvídatelný. Nutno říct, že potahy Victas v tomhle ohledu dost pomáhají svým typickým zahryznutím, ale od prkna jsem takovou podporu a hlavně cit, kdy člověk dobře cítí, jak zrovna zabral a kolik rotace generuje, skutečně nečekal. V tomhle ohledu, kdybych prkno vzal naslepo do ruky, hodně bych váhal nad jeho konstrukcí, zda nejde spíše o tužší pětivrstvé dřevo. I v kontru se dá krásně škálovat zátah a silou záběru přitáhnout a zploštit oblouk případně rovněji přiklepnout.

34

Kde se naopak jako sedmivrstvé prkno chová, je blok. Aktivní, pasivní, kam člověk dá ruku, to s velkou pravděpodobností může skončit zpět na soupeřově polovině. Čop a jistota okolo síťky je fajn, prkno poskytuje dobrou zpětnou vazbu. Často jsem cítil, že při správném trefení míčku mám dokonalou zpětnou vazbu, když jsem trefoval více u kraje, prkno to dalo vědět drobnou vibrací.

Celkově mě prkno překvapilo svou versatilitou a kombinací předností typických pro svou kategorii (tuhost na bloku) s těmi, které bych u této konstrukce zas tolik neočekával (podpora spinu). Doporučovaný středně tvrdý potah v mém případě V<15 Extra (47,5°) fungoval v kombinaci s prknem skvěle, ale zároveň mi nepřišlo, že by ani měkčí Limber (40°) někde výrazně ztrácel, takže volbou dle svého gusta určitě chybu neuděláte. Kategorizování produktů a číslování rychlostí, kontrol a všeho možného je vždy šíleně ošemetné bez ohledu na to, že to prostě je součástí prodejní strategie a marketingu značky. Zde si však říkám, že nálepka OFF+ může zákazníka mého typu spíše odradit, že produkt vlastně není nic pro něj a jeho schopnosti. V tomhle případě by šlo o chybu a zatracení skvěle zpracovaného prkna, které je dobře zvladatelné a kombinuje v sobě skvělé vlastnosti.

5

Přesně takovou pálku, jakou pro Vás testoval Ondřej Horák, si můžete koupit za vylepšenou cenu zde.