Recenze na novinky značky VICTAS V > 11 Extra a V > 03 od hráčů Horáka a Bradáče!

Jsme moc rádi, že tentokrát své síly spojili dva velmi talentovaní recenzenti materiálů - Petr Bradáč a Ondřej Horák - a dokonale důkladně popsali své zkušenosti s novými potahy značky VICTAS V > 11 Extra a V > 03!

Pěkné počteníčko Vám přejeme!

„Dva potahy, dva recenzenti a spousta poznatků. Tuto recenzi jsme se rozhodli trochu ozvláštnit a snad i obohatit, a proto Vám ji přináší hned duo recenzentů – Petr Bradáč a Ondřej Horák. Potahy jsme oba otestovali, své postřehy si zaznamenali a díky vstřícnosti Sport Spinu Vám níže přinášíme své celkové závěry.

Potahy Victas 2

Oba jsme měli možnost testovat oba potahy, ale dohodli jsme se, že V > 11 Extra si vezme více do hledáčku Petr a na V > 03 se zaměří spíše Ondra.

Sami jsme moc rádi, že máme možnost otestovat další potah od výrobce Victas.  Tak jak to vlastně hraje?

P6180069

Popis aneb „Co píše výrobce?“
V > 11 Extra je zbraň pro novou generaci špičkových hráčů, kteří hledají nový potah, který dokonale spojuje vlastnosti řady V > 15 s nižší hmotností. Díky inovativnímu materiálovému složení nového designu „Lightning Tension“ je V > 11 Extra cca o 10 % lehčí než V > 15 Extra, a to při stejné kvalitě a výkonu. Nová útočná houba s tvrdostí 47,5 ° kombinuje sílu a energii s vynikajícím citem a agresivní rotace produkovaná optimalizovanou vrchní částí potahu splní všechna vaše očekávání.

V > 03 je útočný potah moderní doby vyvažující v sobě jak sílu, tak preciznost. Nová houba o 42,5 stupních s technologií High Energy Tension vylepšuje zvuk při odezvě a celkovou zpětnou vazbu, optimalizuje využití katapultu při rychlosti úderu. Kombinace houby a topsheetu podporuje spinovou hru a vyšší křivku letu míče pro maximum citu při hře. Oba potahy jsou vyrobené v Německu s přísným japonským okem dohlížejícím na kvalitu produkce.

Petr dodává: „No, to mi výrobce až tak úplně nepomohl, protože V > 15 Extra znám jen z krátkého pinkání loni na cizím prkně a potah mi přišel vcelku fajn, ale na mne s příliš velkým katapultem. Jinak se vlastně jedná o špičkový potah pro TOP hráče (hraje s ním například Koki Niwa), který už vyžaduje dostatečné množství talentu nebo aspoň pořádnou dávku píle v tréninku. A ideálně samozřejmě obojího.“ Ondra také komentuje: „Jsem zvědavý na porovnání dalšího papírově měkčího potahu po celkem milém překvapení s VJ > 07 Limber.“ 

Fajn, takže V > 11 Extra by tedy měla být odlehčená verze V > 15, tedy nejsilnějšího potahu výrobce s moderní tvrdou houbou 47,5 °. To prostě chceš vyzkoušet. Tak hurá na to.

Při testování jsme měli možnost hrát s oběma potahy v tloušťce 2,0 mm a v černé barvě. V > 11 Extra má světle béžovou barvu houby, V > 03 má houbu jasně oranžovou.

Potahy jsou dodávány v rozměrech čtverce 170x 170 mm. Čtverec V > 11 Extra vážil 58 gramu a V > 03 pak 59 gramů. Neměli jsme možnost porovnat hmotnost s V > 15 Extra přímo, ale v tomto parametru bych věřil výrobci. Například oproti nedávno recenzovanému potahu Vega X (papírově stejná tvrdost jako V > 11) se 71 g je to rozdíl celkem patrný. V ostřiženém stavu na 152x160 mm váží oba potahy shodných 43,5 g. Tedy zhruba o 4-5 g méně než Nittaku Fastarc G1, se kterým Petr běžně hraje.

P6180076

Herní vlastnosti
Tak teorii máme za sebou a teď už praktické postřehy vycházející ze hry s těmito potahy.

Rychlost
P: To, čeho jsem se bál nejvíc, se naštěstí na mých prknech nekonalo. V > 11 hrál na prknech Grubba All+ a Spark OFF- kontrolovatelně s mírně vyšší rychlostí. Osobně bych ho zařadil do kategorie OFF tedy rychlý spinový potah, ale žádná nezvladatelná formule. Fastarc G1 považuji spíš za potah kategorie OFF-.

O: U měkčích potahů je vždy velice důležité, aby nebyly úplně blátovité a zároveň, aby neměly díky své nižší hutnosti houby silný trampolínový efekt. Na tuhém, sedmivrstvém celodřevu andro Gauzy BL7 OFF bych řadil V > 03 na spodní hranici OFF-. Potah hrál na první popink dost klidně.

Spin
P: Toto se výrobci fakt povedlo, míček se do V > 11 zakousne jak pitbull a nepustí. Ani zlověstného písknutí při extrémním tangenciálním kontaktu s míčkem, které občas zaznamenám s jinými potahy, se mi nepovedlo ani jednou docílit. A to jsem se opravdu snažil. První topspin do čopu je nejsilnější stránkou V > 11 Extra. Velká rotace, můžu ho zahrát volně, nebo naopak do něj zatlačit podle libosti. Letová křivka je podobná, jakou má Fastarc G1, jen o trochu plošší. Ale jinak je to topspinová mašina, která třeba na pružnějším prkně, jako je Spark, vzbuzovala dojem, že se tenhle úder dá hrát donekonečna. Díky vyššímu katapultu i kontraspiny s V > 11 Extra hrané dále od stolu mají potřebnou razanci. Takže kontraspin je další doména tohoto potahu.

O: Silná stránka obou potahů. I V > 03, která má napohled „méně hutný“ topsheet (více prosvítají puntíky), má silný záběr. Do otvíracích útočných úderů je třeba jít dostatečně důrazně, aby míček skutečně letěl. Při powerspinech je to větší dřina než s V > 11, ale spinový potenciál potahu je podobný. Otvírací spin se s oběma potahy hraje skvěle, ale V > 11 Extra člověku více pomůže. Stejně tak při kontraspinech se rychlejší varianta chová předvídavěji a stabilněji. Satisfakcí za neodfláknutí úderu bývá relativně hlasité cvaknutí. V > 03 skvěle fungoval na BH při flipu nebo otvíracím topspinu a následujícím závěrečném míči drivem.

Přesnost nebo chcete-li Kontrola
P: Další prima vlastností V > 11 je mírně rozdílné chování při pasivních a aktivních míčcích. Není to takový rozdíl jako u hybridních potahů, ale je příjemné, když vám servis ani příjem nevyskočí a vy ho tak můžete přesně umístit a když do míčku přitlačíte při topspinu nebo drajvu, tak vám to jako bonus zrychlí a vy se tolik nenadřete.

O: Kontrola a „všestrannost“ je devíza V > 03. Celkem paradoxně mi přišlo, že čím důrazněji hraje soupeř, tím větší kontrolu mám i já nad kontrem. Hlavně při BH bloku a kontradrivovém „punchy“ potah cvakne a bez ohledu na příchozí rotaci letí přímo zpět. Všestrannost V > 03 jsem vnímal zejména, když jsem na konci tréninku střídal útok s přechodem do čopované obrany zpoza stolu – tuhle variabilitu si s úplným útočným dělem moc dobře dovolit nejde.

Katapult
P: Ano u V > 11 Extra je, ale přijde mi menší než u V > 15 Extra, u které se mi zdál pro mne moc velký. Když bych to přirovnal k autu, tak potah hezky reaguje na sešlápnutí plynu, ale dá se s ním jezdit i na silnicích. Není to formule pro závodní okruhy, i když ani tam by se podle mne tento potah neztratil.

O: Oba potahy mají podle mě katapult celkově potlačený, což považuji za plus co do kontroly. Nekoná se neočekávané kopání, když se člověk snaží hrát na cit. Na čop a pink je třeba si trochu zvyknout, ale nepovažuju je za problematické údery.

Oblouk neboli letová křivka
P: Díky tvrdší houbě dělá V > 11 Extra nižší oblouk než Fastarc G1, ale není to tak výrazný rozdíl, jak jsem čekal. Zřejmě za to může točivý vršek potahu, který jsem už chválil výše.

O: Za mě mají oba potahy při volně hraných úderech střední oblouk. Při větším záběru oblouk klesá, čehož jsem si výrazněji všiml hlavně u měkčí V > 03, takže výrobcovo tvrzení o vysloveně vysokém oblouku bylo pro mě na pováženou.

Citlivost na příchozí rotaci
P: Pokud je potah točivý, reaguje víc i na příchozí rotaci soupeře. To platí i u V > 11. Potah už vyžaduje dobré čtení hry a rotace soupeře a chyby moc neodpouští. Pokud by někdo chtěl potah, který v tomto směru vyniká, doporučuji Victas V > 03, se kterým jsem si měl možnost taky chvíli pinknout.

O: Extrémní žravost jsem nepozoroval, ale V > 03 je při příklepu do soupeřova spinu opravdu super. 

Citlivost na klimatické podmínky a vlhkost
P: Zdá se, že by to mohlo být v pořádku. V > 11 Extra má trochu drsnější topsheet, takže při „saunování“ v létě by to nemuselo tak klouzat. Tvrdá houba by naopak nemusela tolik reagovat na přízemní mrazíky, které lze očekávat za stoly v únoru ve vesnických hernách.

O: Teplo ani předbouřková vlhkost podle mě výrazně vlastnosti nezměnila.

Servis
P: Kvalitní servis s velkou mírou rotace je pro moji hru klíčový. S V > 11 Extra se mi dařilo do servisu dostat velké množství rotace a zároveň i dobře umístit, což je snad ještě důležitější. Navíc míček při čopu nevyskakuje vysoko a rychle spadne, takže soupeř má minimum šance ho zahrát aktivně.

O: V mých očích je toto dost spojené s rotačním potenciálem. S V > 03 se mi podávalo příjemně a efektivně. Potah má při tomhle jemném úderu opravdu minimální katapult, takže i při prudkém pohybu, kdy jsem se snažil do podání „narvat“ co nejvíce rotace, míče neuskakovaly příliš vysoko. 

Příjem servisu a flip
P: Je další vynikající disciplínou obou potahů. I s rychlejším V > 11 Extra můžu díky lehce menšímu katapultu míček umístit, kam potřebuji, a to nízko nad sítí. Flip leze zahrát poměrně snadno jako s ostatními ESN potahy jen pohybem zápěstí leze otočit soupeřovu rotaci.

O: Hra nad stolem mi s pomalejší verzí V > 03 přišla trochu snadněji kontrolovaná, zejména při hře bekhendem. Měkčí potah zřejmě sám o sobě drobně déle podrží míč a BH flip do všech variant servisů mě kolikrát samotného pozitivně překvapil. Naopak utečený servis dokáže V > 11 Extra potrestat nekompromisně.

Blok a kontr
P: Snad jediná slabší stránka V > 11 Extra. Hlavně kvůli točivému vršku a té troše katapultu je potřeba si tyto údery pohlídat a nelze je hrát tak automaticky, jako se mi to jevilo s V > 03. To je vyloženě potah dělaný pro hráče, kteří mají na bloku a kontru založenou hru.

O: V > 11 je skutečně potah dělaný na aktivitu. Oproti tomu V > 03 je i pod soupeřovým tlakem celkem nebezpečná zbraň, jak jsem uvedl i výše.

Závěr
V > 11 Extra se nám zdá jako vynikající potah pro moderní útočníky, kteří mají hru založenou na rotaci, servisu a kvalitním topspinu. Jsou si jistí v kontratopspinových výměnách, dovedou číst rotaci soupeře a správně na ni reagovat. Rozhodně stojí za pozornost pro hráče, kteří hledí na každý gram své pálky navíc. Při použití potahu na obou stranách mohou odečíst až 10 g, což pro někoho už může být rozhodující faktor pro koupi. Zároveň je třeba říci, že velkou roli u něj hraje i kontrola. Snížením hmotnosti chtě nechtě k drobnému snížení průraznosti asi došlo. Pro hráče střední až pokročilé úrovně to může ve výsledku být i plusem, protože to znamená další míč na stole i při ne úplně dokonalém úderu. Oproti tomu profi hráči společnosti Victas stále zůstávají spíše u série V > 15, která bude nebezpečnější oběma směry.

V > 03 je prostě všeuměl mezi útočnými potahy. Není to podle nás rozhodně volba pro střelce, kteří mají hru postavenou na neustálém nátlaku. Ale hráč hledající potah, který ho podrží ve všech možných herních situacích, může po tomhle všestranném all-in-one sáhnout a už nepustit. Potah zároveň není žádná superměkká trampolína, takže by se s klidným svědomím dal doporučit i mladším a rozvíjejícím se hráčům, kteří si osvojují správné návyky a celkovou techniku úderů.“

Ondrovi a Petrovi moc děkujeme za příjemnou a efektivní spolupráci, těšíme se na další!

Pro Vás hráče máme dobrou zprávu - potahy jsou nyní k zakoupení se slevou ve výši 20%!

P6110063