Jsme zpět z dovolené a fungujeme klasicky - pondělí-pátek 8-14 hodin.

Recenze na prkno XIOM 36.5 ALX!

Další díl ze série recenzí od talentovaného Ondřeje Horáka - tentokrát na prkno korejské produkce značky XIOM!

Ondrovi moc děkujeme a Vám přejeme pohodové čtení (a také předvánoční čas :-)).

"Dneska se drobně odpoutám od svého leitmotivu, kterým je andro, a rozšířím si trochu obzory směrem do Asie. Osud tomu tak chtěl a prkno se zvláštním, číselným názvem se mi dostalo do ruky – XIOM 36.5.

XIOM_365

Nejdřív klasicky trocha teorie. Obecně vzato prkna se syntetickou vložkou hýbou v dnešní době světem pince a materiál označovaný jako arylátkarbon v různých nuancích a označeních zanechal v našem sportu nesmazatelnou stopu. XIOM, který na mě mimochodem působí jako hodně svěží značka, do toho šlápl také a ve vývoji těchto kompozitních dřev nezůstal pozadu. Máme tu celou sérii prken jako HAL, SAL, IceCream a právě 36.5.

Designem jsou nová prkna XIOM krásná, na to snad nejde nic moc jiného říci. Hodně prémiové působí i krabice, v níž je prkno uloženo. Líbí se mi myšlenka, že ručka má na obou stranách logo a člověk si může vybrat, která strana bude která. Zpracování je fajn, ale to v téhle cenové relaci snad jinak ani nejde.

Složení, které lze dohledat pro 36.5, je vrchní dýha koto, pod kterým přímo leží Axylium. Další dýhy akcentovány nejsou, ale střed vypadá na kiri, to ale tipuju. Prkno je výsledkem testování nových technologií, kterými v tomto případě je metoda vysoušení vrchní dýhy při nízké teplotě. Odsud právě název 36.5, což je její hodnota. Technologie označovaná jako Deep Impact naznačuje zřejmě, že dřevo by nemělo být tak tuhé, jak jsme u něj zvyklí, a mělo by propustit míček hlouběji. Druhá novinka je právě v syntetickém materiálu, kterým je oranžové Axylium.

XIOM_layers

A teď teda už k mým pocitům. Prkno ve váze 85 gramů, která se shoduje s katalogem, bylo hráno s potahy Xiom Omega VII Asia max a Xiom Vega X 2,0. Kupodivu mi přišlo, že tvrdá OVII Asia na prkně s dvěma tvrdými dýhami na povrchu krásně ožila a hrála skutečně nad očekávání dobře. Například na sedmivrstvém andro Timber 7 OFF jsem z ní měl naprosto plechový pocit. Nemohl jsem pořádně zahrát lehký otvírací topspin, což právě zde nebyl problém – jak po stránce citu, tak po stránce odchozího spinu. Univerzál Vega X hrál naprosto předvídatelně a naprosto exceloval na BH bloku.

Pocitově se mi skutečně zdálo (nevím, jestli to připisovat právě 36.5 procesu), že prkno má měkčí feel, než třeba TB ALC. Míček jsem víc cítil a díky tomu jsem měl pocit lepší kontroly jak v kratší hře, tak právě i při větším záběru. Delší dobu hraju s celodřevem Timber 5 OFF a pocitově mi přechod vlastně nedělal takřka žádné potíže. Prkno bylo sice trochu přímější, ale cítil jsem vše, co jsem potřeboval, a neměl jsem pocit, že musím jakkoliv ruku brzdit.

Za mě je tedy prkno 36.5 skutečně zajímavý kousek, který by mohl bavit jak lidi s návykem na ALC, tak i někoho, kdo by právě měl pocit, že chce povýšit a zkusit prkno s vložkou bez velké ztráty citu a kontroly. Myslím si, že si prkno bude rozumět spíše s tvrdšími potahy (47° a výše), protože měkčí by mohly být pěkná hopsanda – to je ale zatím pouze moje domněnka. Věřím, že XIOM hráče zaujme – ať už svou spoluprací se známými hráči, tak třeba i marketingem a toto prkno dostane v rukách hráčů také prostor vedle klasik jako Viscaria nebo TB ALC, vedle kterých se jeho cena ani nezdá tak šílená...

XIOM_in_box