Recenze od Ondry Horáka na nový andro Nuzn 48!

Recenze na novinku značky andro jménem Nuzn 48 od Ondřeje Horáka!

O řadě NUZN, nové vlajkové lodi německé značky andro, už jeden text z mého pera vznikl. Byl věnovaný prvním dvěma zástupcům na trhu, tedy verzím 50 a 55. Koncepčně hodně zajímavé potahy, které však svým potenciálem převyšovaly mé hráčské potřeby. A proto se mi rozzářila očka hned, jak jsem zaznamenal, že i v této řadě andro přinese dva zástupce hráči mého levelu bližší – verze 48 a 45.

nuzn_obal

I zde jde o technologii vyvinutou na základě sběru hráčských dat v laboratoři Spinsight, jen se do celé rovnice přidává element hráče neprofesionála, který občas potřebuje od svého materiálu trochu pomoci a jindy trochu odpustit.

Kde by opět nové přírůstky do řady měly navázat na nastolený koncept, je prodloužená životnost potahu, respektive zvětšené okno ideálního chování potahu. Tento aspekt nemohu zatím potvrdit, ani vyvrátit, ale zároveň je proklamován značkou, tak si ho nedovolím nezmínit.

NUZN-extended-durability-1920x600

Černý čtverec NUZN 48 o váze 70 g se sílou světlé houby 2,1 tak rovnou z pošty putoval na můj herní Timber 5 OFF. Do páru přidán Hexer PowerGrip SFX, obojí lepeno klasicky lepidlem Xiom Energy. Oproti řadě Rasanter si všímám, že houba má výrazně více, ale o to drobnějších pórů. Působí tak trochu tužším dojmem stejně tak jako topsheet, který je sám o sobě drobně vyšší. I verze 48 je ochráněna tuhou plastovou fólií, která je hodně lepivá a působí opravdu odolným dojmem. Nevidím důvod, proč ji u potahu nevyužívat po ořezu i dále.

nuzn_folie

Nebudu se pouštět do dalšího filozofování o tom, kde hybridní koncept potahů začíná a kde končí. Každopádně samo andro využívá označení „Advanced Hybrid Performance“ a ze všech hybridů, které mi prošly rukama má NUZN nejmenší lepivost topsheetu – míček na potahu normálně poskakuje a necítíte výraznější zbrždění energie po dopadu (třeba Rasanter řada C má tuto vlastnost daleko více). Tuhle informaci podporuje i sdělení na vnitřní straně obalu, kdy „stickiness“ je ne polovině škály.

nuzn_stickiness

A teď k tomu skutečnému testu. Při rozehře mě překvapuje, že se potah nechová až tak odlišně od Rasanteru R47, který na pálce nahradil. Potah působí trochu hutnějším dojmem, ale je živý a v ohledu katapultu a rychlosti působí na podobné úrovni. Pozitivní vlastnost téhle pocitové tuhosti cítím při hře na krátko, menší skákavost se v tomhle případě rovná větší přesnost.

Výše jsem zmínil, že debatu o tom, co je a není hybrid, nebudu otvírat. Nicméně mi přijde, že řada NUZN se v tomto ohledu pohybuje skutečně na pomezí. Přebírá některé pozitivní vlastnosti typických hybridů, ale zároveň to z ní letí. Zátah topsheetu je skvělý a hra na rotaci je rozhodně přednost potahu. Nutno ovšem říci, že stále platí, že čím více jdete do míče, tím více potah otvírá svůj potenciál. Když hrajete míč pozdě a chcete zahrát jen tak na jistotu, tak míč většinou skutečně nemá moc kvalitu, občas padá. Přistihl jsem se u jednoho (bohužel z mála) úderu, kdy jsem šel poctivě pod balon, využil jsem sílu rotace celého těla a WOW! Tak takovéhle konečné forhandy to umí… Kontraspiny jsou právě onou pozitivní vlastností přetaženou z hybridu. Při poctivém pohybu fungují velice spolehlivě, ale na potahu mě baví, že je nepovažuju za jeho hlavní pozitivum, které by převyšovalo ostatní vlastnosti, jak jsem tohle vnímal u většiny reálných hybridů.

nuzn_full

Výhodou oproti klasickým vlastnostem hybridů je zde blok a obecně rovná hra. Tím, že potah neztrácí v pasivní rychlosti, zde absolutně nenastává problém při přechodu z klasického Tensoru. A drive a facka tak i nadále najdou místo ve vašem repertoáru úderů.

Přeze všechno nadšení, které zatím z potahu zažívám, je samozřejmě nutný i drobný odstup a reflexe. Růžové brýle dolů – NUZN je prostě top řada potahů a příliš chyb a špatných rozhodnutí neodpustí. Hra ní vyžaduje určitou zkušenost a správné čtení rotací, frikce je výborná, což občas může vyústit v „sežrání“ příchozí rotace. Tohle je ale ve světě stolnětenisového materiálu (a ve výsledku nejen tam) naprosto běžné – na vahách hledáme ideální balanc, při kterém je to vždycky „něco za něco“.

nuzn_straight

Ondřejovi za recenzi moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.