Recenze od Ondřeje Horáka na potah XIOM Vega PRO H!

Korejská značka XIOM jednoznačně jde s trendy a hodně pracuje na tom, aby byla „in“. Od kvalitních produktů, jimiž sleduje aktuální dění na poli hráčských požadavků, až po designovou stránku prezentace sebe sama -  zde se dokonce může pochlubit spoluprácí s lokálními umělci.

My se podíváme na tu stolně-tenisovější stránku věci, přestože jsem si na tomto potahu povšiml i nového loga, které symbolizuje letící míček.

vega_1

Jestli něco za poslední dobu skutečně zahýbalo stojatými vodami stolně-tenisové materiálu, jsou to hybridní potahy. Tedy potahy, které kombinují evropskou, katapultovou houbu a lepivý topsheet, na který jsme byli zvyklí u tvrdých potahů čínského typu. Mnoho značek (a v návaznosti na to i hráčů) právě přijalo tyto hybridní potahy jako určitý lék na plastové míče. A tak přichází s novinkou i XIOM, který navazuje na potah velice zvučného jména, Vega PRO. Ten byl ve své době nejednou označen za jednu z funkčních variant k řadě Tenergy. Nová technologie označená jako H-Touch je označením právě pro nově vyvinutý silně adhesivní topsheet.

A tak je zde XIOM Vega PRO H, potah s tvrdostí houby 47.5 °, který rozhodně nešetří marketingově silnými tvrzeními jako STICKY FOR EVERYONE/LEPIVÝ PRO VŠECHNY nebo DOORS TO CHINA OPENED/DVEŘE DO ČÍNY OTEVŘENY. Oba tyhle claimy jsou postavené na myšlence, že hrát s klasickými čínskými potahy bylo pro většinu hráčů náročné – na techniku, na dostatečný švih a sílu. Přináší tento hybrid řešení?

Do ruky se mi dostal potah černé barvy s houbou o síle max. Váha celého čtverce je 73 gramů a pocitově potah v prstech nepůsobí vůbec tvrdě. Není cítit tuningem a vedle Hexeru Powergrip SFX, kterému se tenzí zvedají rohy, leží naprosto ploše. Po otevření papírového obalu má potah bílou matnou fólii, kterou si nechávám i po ořezu a potah s ní nadále zakrývám. Odkaz na Čínu je i na papírovém obalu potahu, ale po nalepení zkouším, zda potah „zvedne“ míček ze stolu, jak to umí skutečné Číny a o tak silnou lepivost nejde, ale pokud míček na potah pustíte vyskočí tak třikrát, čtyřikrát. Potah je testován na tuhém ofenzivním celodřevu Vodák Pegas Medium a již zmíněným Hexerem Powergrip SFX na druhé straně. Lepeno jednou vrstvou andro Free Glue na každou stranu.

vega_2

A teď do hry. V přímém porovnání s evropským tensorem (Rasanter R47) je potah pomalejší, zejména ve volně hraných rovných úderech při rozpinku. Po chvilce pinkání si ale ruka zvyká, a naopak při plném záběru se rychlost zvedá, více zabere černá Carbo sponge a potah rozhodně nejde označit jako pomalý. Oproti jiným hybridům mi vlastně houba přijde trochu živější a víc „pomáhající“.

Spin je, jak se dá u potahu podobného typu očekávat, silná stránka. Zde je navíc podpořen výrazně vyšším obloukem (který je v tomto případě ještě násoben zvoleným prknem), takže i první spin do čopu se mi hraje příjemně, což pro mě u některých hybridů byla trošku dřina. Kontratospin je naprosto super, ta silnější přilnavost působí u tohoto typu potahů jako částečná brzda toho, co přichází. Aktivní způsob hry je určitě to, co tomuto potahu sedí a kde dokáže vyniknout.

Příjem (zejména nad stolem) a hra na krátko je super. Potah (přestože max) nehopsá, nekope, člověk dobře cítí, co vlastně dělá. Krátký servis jde s citem a využitím té adhese nechat jen slaboučce odrazit a zapadnout hned za síť, ale klidně i pořádně napíchnout a poslat ostrý čop na zadní lajnu. Totéž platí i při vlastním servisu, dobrý grip dokáže přenést silnou rotaci. Jen je nutné počítat s tím, že v tomto úvodním úderu sám potah nedává míči tolik energie co do délky doletu.

Potlačený katapult celkem brzdí i blok, který tak povětšinou není příliš zákeřný a nebude nejsilnější stránkou potahu. Vysoký oblouk komba ho při pasivně chyceném bloku dost zvedá nahoru. Zároveň je nutné to brát tak, že blok není nejčastější úder moderního stolního tenisu, zejména ne ve forhendové straně.

Celkově mi potah přišel opravdu příjemně hratelný a relativně rychle mi odhalil svoje silné stránky, které se mi dařilo využívat. Zpátky k těm silným tvrzením – potah vlastně ve své podstatě není úplně lepivý, jako klasické Číny. Guma je velice přilnavá (jak na míček, tak na fólii), což pomáhá dobré práci s rotací i u těžších plastových míčů. Z hybridů, které jsem vyzkoušel, mi Vega PRO H přišla asi nejsnazší na přechod z klasického Tensoru. Pokud bychom si to tedy přeložili tak, že Vega PRO H je hybrid pro každého… kdo chce potah tohoto typu vyzkoušet, tak se s tím dá souhlasit. Zda mu bude bezvýhradně sedět, je pak už otázkou individuálních preferencí. Potah je ale komplexní ve všech směrech a myslím si, že má šanci sednout širšímu spektru hráčů.

V promo videu od výrobce je při pozorném sledování možné odchytit další verze hybridní Vegy, a to ASIA a EUROPE, což bych typoval na klasické označení pro verze s tvrdší a s měkčí houbou. Uvidíme.

Vega_Pro_H