Zdravím a opět se ozývám, vděčný za možnost sepsat pár svých postřehů k dalším Hexerům, tentokrát v podkategorii SFX.
Po dřívější možnosti otestovat tou dobou na trh přicházející potahy andro Hexer Grip (45° houba) a Powergrip (47,5° houba) mi tyto potahy přirostly k srdci natolik, že mám již několikátý pár a doposud je mám na obou hlavních pálkách. Proto jsem ani vteřinu neváhal, když jsem dostal možnost otestovat i jejich mladší sourozence. Ti mají stejné názvy, ale navíc nesou přívlastek SFX, což znamená, že jde o potahy disponující měkčí houbou. Obecně jsem na potahy andro Hexer četl všude po internetu velice pozitivní reakce uživatelů, takže není až tak překvapivé, že se značka andro rozhodla rozšířit tuto rodinku. V tomto případě určitě nejde o nějakou další evoluci, ale o doplnění pro hráče, pro něž by předchozí verze byly příliš rychlé a tvrdé. Nyní se v této sérii najde skutečně skoro každý (ještě nám chybí nějaká 50° varianta na dominantní FH, ale té se zřejmě u této série zaměřené spíše na ne-profi hráče nedočkáme).
Návaznost na předchozí potahy je zcela zřejmá už z designu obalů, který je takřka totožný. Navíc na nich najdeme pouze právě symbol SFX.
Hexer Grip SFX a Hexer Powergrip SFX v sobě nesou velice obdobné (možná i totožné) topsheety jako jejich předchůdci. Materiálem je tedy opět 100% přírodní guma. Hlavní rozdíl by měl být v tvrdosti signifikantní zelené houby, kterou zde najdeme ve tvrdostech 42,5 stupně a 40 stupňů. Tento rozdíl se nezdá zrovna závratný, ale už na omak je u potahů cítit celkem značný rozdíl. Grip SFX působí celkově mnohem měkčím dojmem. Potahy nebyly nijak cítit tuningem, ale při zasychání lepidla jsem si všiml, jak se měkčí varianta lehce prohýbá směrem k houbě (podstatně méně než třeba Tibhar Aurus Soft). Vysvětloval bych si to tím, že takto měkká houba prostě neudrží pnutí Tensor technologie, gumy spadaj í do ESN produkce.
Červený čtverec AHPG SFX s houbou o tloušťce 1,9 mm vážil 66 gramů. Čtverec AHG SFX v černé barvě s houbou 1,9 mm měl ještě o 4 gramy méně, tedy 62 gramů. Potahy jsem nalepil na všeobecně dobře známý TB ALC již klasicky lepidlem TSP Bio Fix.
Už při lehkém popinkání byl cítit rozdíl. Powergrip SFX působil tužším dojmem, celkem dost podobně svým tvrdším sourozencům. Grip SFX je pocitově měkčí, míček snadněji prorazí potah a více je cítit vliv prkna.
První pocity ze hry byly fajn. Všechno šlo v podstatě automaticky a mojí ruku nastavenou na starší Hexery nečekalo vlastně žádné překvapení. Potahy hned od počátku hrály prostě dobře. Předchozí recenzi Hexerů jsem končil tím, že jsou potahy jednoznačně pocitově svázané a je znát, že spadají do jedné rodiny. To v případě SFX verzí platí také. Potahy mají prostě trochu měkčí pocit, lehce nižší rychlost, ale (asi to dělá hlavně ta super natural vrchní guma) celkově mají s klasickými Hexery hodně společného.
Spin
Spin je především díky vrchní gumě, která je lehce přilnavá jako u předchozích modelů, naprosto výborný. U míčku je dokonale cítit zahryznutí do potahu. Topspin u stolu se mi hrál přirozeně a spinu v něm bylo dost a dost. No jo, nové koště dobře mete. Spinově jsou na tom potahy celkem podobně, v případě rotace jsem i přes rozdílnou houbu moc velké diference nezaznamenal. I v této měkčí verzi platí, že na silověji hraný topspin (či powerspin) lépe funguje přímější HPG SFX. Při porovnání obloučku s klasickými Hexery bych řekl, že Powergrip je rozhodně nejpřímější, následován dvojicí s daleko menším rozestupem, a to Powergipem SFX a Grip a nakonec &b dquo;nej arcovějším“ Gripem SFX.
Rychlost
Rychlostně jsou potahy stavěné na kontrolovanou hru u stolu a tak do metru od něj. Jak jsem se od stolu vzdaloval, tak jsem musel víc a víc tlačit, což se občas projeví na technice provedení úderu a není to prostě ideální. Naopak, když člověk hraje míč u stolu včas, dost často lze soupeře snadno dostat pod tlak, např. rychlé drivové přiklepnutí příchozího topspinu fungovalo báječně. Jak jsem pálku ve stejných úderech otáčel, tak rychlostní rozdíl mezi těmito dvěma potahy opravdu znát je. Při pohledu na celou rodinku si myslím, že zde krásně funguje papírové odstupňování dle tvrdosti houby (PG>G>PG SFX>G SFX).
Kontrola
Jedním slovem skvělá. Potahy s měkčími houbami mají obvykle katalogově vyšší kontrolu, což je vždycky hodně subjektivní záležitost. Mám zkušenost i s potahy s měkkou houbou, jejichž papírový pocit kontroly se u mě prostě nedostavil a hlavně díky většímu katapultu si dost často materiál dělal, co chtěl. U Hexerů SFX tenhle problém absolutně nemám, potahy hrají hodně stabilně. Katapult je příjemně potlačený a žádné nečekané „kopání“ jsem nezaznamenal. To je velké plus hlavně pro stabilní blok a citovky jako pink nad stolem či zkrácený čop. Tyhle údery, které v podstatě ani nejde hrát jinak než v blízkosti stolu, potahy zvládají s bravurou.
U kontroly zmíním ještě to, že zobecněně mi přijde, že to je velká devíza celé řady Hexer. Potahy mají obrovskou schopnost promíjet nepřesnosti ve hře a dokáží člověka opravdu podržet. Ideální volba pro hráče, kteří by se rádi rozvíjeli a dále na sobě pracovali.
Celkový dojem
Potahy inovované řady Hexer mě prostě baví. Po ozkoušení všech jejích variant mohu říci, že potahy u mě bezvýhradně splnily předpoklady, které jsem četl na papíře. Doplnění měkčích variant je fajn především pro lidi, kteří se snaží hrát na kontrolu a snaží se „allroundově“ trochu přizpůsobit a podřídit svou hru soupeři. V podstatě ideálně mi potahy seděly na tužším prknu se syntetickou vložkou. Mě osobně tato varianta funguje u měkčích potahů lépe a s pružností celodřev bych kontrolu těchto gum spíše ztrácel. Ale jak jsem již psal, hodně záleží na očekáváních a vlastních preferencích. Za povšimnutí stojí i detail, že nejměkčí houba Gripu SFX má dnes trochu netradičních 40°. Častěji se na škále tvrdosti různých sérií setkáme spíše se spodní hranicí 37,5 ° (např. Rasantery). Nevím, zda v andru proběhlo i testování této klasičtější měkké varianty, ale v každém případě mi zde zvolených 40 ° přijde jako ideální kompromis. Potah není příliš blátovitý a vše funguje, jak má. Nyní si v Hexer sérii vybere už určitě každý!
Úplným závěrem ještě jednou poděkování Sport spinu za další možnost si rozšířit obzory, snad těch pár slov pomůže někomu s výběrem, případně aspoň někomu zkrátí dlouhou chvíli. Zase někdy.
Ondřej Horák
Ondřejovi ve Sport Spinu moc děkujeme a těšíme se další spolupráci!